Zabezpieczenie metalowych elementów konstrukcyjnych przed rdzą jest konieczne, jeśli zależy nam na jak najdłuższym czasie ich użytkowania. Po zauważeniu pierwszych oznak korodowania, niezbędne jest jak najszybsze wykonanie prac renowacyjnych. W obydwu przypadkach doskonale sprawdzi się gruntoemalia STAL-KOR, która zapobiega powstawaniu korozji oraz przeciwdziała jej rozwojowi. Na jakich powierzchniach sprawdzi się najlepiej i jak prawidłowo jej używać?
Gruntoemalia STAL-KOR – jakie ma właściwości?
STAL-KOR to akrylowo-alkidowa gruntoemalia antykorozyjna przeznaczona do samodzielnego stosowania – przed jej użyciem nie jest konieczne gruntowanie powierzchni. Można nakładać ją bezpośrednio na podłoża stalowe oraz żeliwne w celu ochrony przed rdzą, ale także, wówczas gdy proces korodowania już się rozpoczął, a powierzchni nie udało się doczyścić. Pigmenty antykorozyjne oraz dodatki reaktywne tworzą warstwę, która zapobiega rdzewieniu oraz przeciwdziała rozprzestrzenianiu się już powstałych ognisk.
Gruntoemalia na rdzę STAL-KOR tworzy dobrze przyczepną matową bądź półmatową powłokę o wysokich właściwościach kryjących. Powłoka ta jest twarda i elastyczna, odporna na uszkodzenia mechaniczne, a także na działanie czynników atmosferycznych, takich jak wilgoć i promieniowanie UV. Znosi temperatury sięgające nawet 80 stopni Celsjusza. Funkcjonalność farby zwiększa szybki czas schnięcia, nieprzekraczający 1,5 godziny, a także trwała kolorystyka.
Gdzie można stosować farbę na rdzę STAL-KOR?
Gruntoemalia ma szerokie zastosowanie, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Równie dobrze pracuje w środowisku suchym i wilgotnym. Doskonale sprawdza się w budownictwie oraz przemyśle do malowania konstrukcji wykonanych ze stali i żeliwa. Z powodzeniem można użyć jej także do pokrywania:
- ogrodzeń,
- barierek,
- masztów,
- wiat,
- maszyn rolniczych.
Farba nawierzchniowa STAL-KOR może być wykorzystywana do malowania renowacyjnego oraz dekoracyjnego. Chcesz zakupić farbę STAL-KOR? Wybierz ją bezpośrednio od producenta na: https://polifarb.lodz.pl/pl/
Jak przygotować powierzchnię do malowania gruntoemalią STAL-KOR?
Przed przystąpieniem do malowania, należy odpowiednio przygotować podłoże. Dzięki temu produkt będzie lepiej przylegał i dłużej zachowa walory estetyczne. Zacznijmy od oczyszczenia powierzchni z wszelkiego smaru, oleju i pyłu. Na tyle, na ile to możliwe, usuńmy zendrę, starą, łuszczącą się farbę i rdzę. Następnie, przy pomocy szczotki, pozbądźmy się pozostałych drobinek. Przed malowaniem renowacyjnym zaleca się umycie powierzchni wodą pod ciśnieniem. Pamiętajmy, by przed użyciem farby dokładnie ją wymieszać na całej objętości opakowania.
Gruntoemalia STAL-KOR łatwo się rozprowadza i dokładnie pokrywa malowaną powierzchnię. Można aplikować ją pędzlem lub wałkiem, choć nadaje się również do malowania natryskowego (powietrznego oraz bezpowietrznego), a także do malowania zanurzeniowego.
Kolejne warstwy farby można nakładać od razu po nałożeniu pierwszej (metoda mokro na mokro), lub po upływie 3 dób, przy czym należy upewnić się, że pierwsza powłoka całkowicie wyschła. Czas schnięcia zależny jest od temperatury i wilgotności powietrza oraz obecności wiatru, dlatego może ulegać skróceniu lub nieznacznemu wydłużeniu. Zbyt szybkie położenie kolejnej powłoki wiąże się z ryzykiem powstania nieestetycznych marszczeń.
Gruntoemalię należy przechowywać w szczelnie zamkniętym opakowaniu w zadaszonym budynku, w temperaturze nieprzekraczającej 30 stopni Celsjusza.