Pompa ciepła to doskonała alternatywa dla tradycyjnego systemu grzewczego. Rozwiązanie to ma wiele zalet, dlatego staje się coraz bardzie powszechne. Aby montaż urządzenia okazał się ekonomicznie opłacalny i efektywnie spełniał swoją rolę, warto przed dokonaniem zakupu dowiedzieć się, na czym polega działanie pompy ciepła i w jaki sposób prawidłowo ją dobrać.
Czym jest pompa ciepła i jak działa?
Pompa ciepła to urządzenie grzewcze wykorzystujące odnawialne źródła energii – do ogrzewania pomieszczeń czerpie energię z ziemi, powietrza i wody. Sprzęt działa na zasadzie nieustannych przemian fizycznych. Dzięki procesom termodynamicznym przetwarza pierwotną energię pochodzącą ze środowiska naturalnego i dostarcza ją do instalacji grzewczej.
Działanie pompy ciepła przypomina działanie lodówki. Znajdujący się w parowniku czynnik roboczy ulega odparowaniu, pobierając ciepło z dowolnego źródła. Po zassaniu pary zostaje ona sprężona, a jej temperatura zwiększa się. Następnie dostaje się do skraplacza, gdzie ulega rozprężeniu i schłodzeniu, jednocześnie oddając ciepło, które wykorzystywane jest do ogrzania pomieszczenia bądź wody. Działanie pompy ciepła opiera się zatem na 4 procesach: parowaniu, skraplaniu, sprężaniu i rozprężaniu.
Kryterium pozwalającym wyodrębnić rodzaje pomp ciepła jest sposób pozyskiwania i przekazywania energii. Jej źródłem może być solanka, woda bądź powietrze, natomiast przekaźnikiem – woda lub powietrze. Najczęściej wykorzystywanym typem jest pompa solanka/woda.
Szukasz odpowiedniej pompy ciepła do swojego domu? Sprawdź ofertę firmy ERCO: https://erco-lodz.pl/
Dlaczego warto zdecydować się na pompę ciepła do ogrzewania domu?
Wykorzystanie pomp ciepła staje się coraz bardziej popularne. Rozwiązanie tego typu ma szereg zalet. Przede wszystkim jest ekologiczne – pozyskiwanie energii z powietrza niweluje emisję CO2.
Atutem są, bez wątpienia, atrakcyjne koszty instalacji urządzenia. W ciągu ostatnich lat ceny pomp ciepła znacznie się obniżyły. Choć nadal przewyższają środki, które musimy wyłożyć na tradycyjne kotłownie, rozwiązanie to w dłużej perspektywie pozwala zauważalnie zmniejszyć koszty ogrzewania budynków. Dodatkowo można ubiegać się o dofinansowanie ze środków Funduszu Termomodernizacji i Remontów oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dotacje obejmują zarówno zakup urządzenia, jak i jego instalację.
Warto mieć na uwadze fakt, że jest to urządzenie uniwersalne, które zimą ogrzewa, latem zaś – nieco chłodzi pomieszczenia. Cechuje je dobra wydajność – dzięki zastosowaniu nowego typu sprężarek, pracuje efektywnie nawet przy dużym spadku temperatur. Nie bez przyczyny pompy ciepła stosowane są powszechnie w krajach skandynawskich.
Należy także wspomnieć, że pompy ciepła są proste w obsłudze, nie wymagają stałych prac konserwacyjnych i naprawczych, co pozwala na oszczędność czasu i energii.
Ile prądu zużywa pompa ciepła?
Jeszcze niedawno pokutowało przekonanie, że pompa ciepła pobiera dużą ilość energii, co zniechęcało do zakupu sprzętu. Okazuje się jednak, że zamontowanie nowoczesnego urządzenia tego typu pozwala znacznie obniżyć rachunki za prąd. Dobrej jakości pompy cechuje klasa efektywności na poziomie 3,5-5,5. Innymi słowy na 1kW pobranej energii pompa oddaje 3,5-5,5 kWh energii cieplnej.
O tym, ile ostatecznie prądu zużyje pompa, decyduje zapotrzebowanie na ciepło, co w dużej mierze jest kwestią indywidualną, wynikającą np. z trybu życia mieszkańców, ilości zużywanej wody etc. Pod uwagę należy wziąć także warunki techniczne budynku. Zużycie prądu będzie zależało od tego, czy posiadamy ogrzewanie grzejnikowe, czy podłogowe (zdarza się, że stosowane są obydwa rodzaje), oraz od tego, czy w domu działa wentylacja mechaniczna, czy też grawitacyjna.
Jak wybrać odpowiednią pompę ciepła?
Podstawowym parametrem, jaki musimy wziąć pod uwagę, zastanawiając się, jaką pompę ciepła kupić, jest metraż domu. Aby prawidłowo dopasować moc pompy, należy przemnożyć wartość powierzchni budynku przez zapotrzebowanie na moc. Ta ostatnia wartość dla typowego domu jednorodzinnego o powierzchni około 100 metrów kwadratowych mieści się zwykle w granicach 40-50 W/m2.
Kryteriów jest jednak więcej. Należy uwzględnić także kubaturę i rodzaj zastosowanej izolacji cieplnej, średnie temperatury roczne typowe dla danej lokalizacji czy poziom zużycia wody przez mieszkańców. Nie warto inwestować w urządzenie, które ma możliwości większe niż zapotrzebowanie budynku.