Kiedy warto wykonać polerowanie lakieru?

Zadbany samochód to wizytówka każdego kierowcy. Niestety czynniki zewnętrzne, lekkie stłuczki czy zadrapania powstałe podczas parkowania sprawiają, że lakier z czasem traci swój pierwotny blask. Co w takiej sytuacji zrobić? Sposobem na przywrócenie karoserii dawnej świetności jest polerowanie lakieru. Kiedy jest dobry moment, żeby zdecydować się na ten zabieg, i dlaczego warto go zastosować?

Polerowanie lakieru – dlaczego warto je wykonać?

Lakier samochodowy jest dość delikatny. Pomimo tego, że ma tworzyć warstwę ochronną auta, łatwo go uszkodzić nawet podczas mycia – wystarczy ziarenko piasku, które dostanie się pod gąbkę. Nawet jeśli na drodze nie szalejemy, to zwykły kamień odbijający się od karoserii podczas jazdy może spowodować sporą szkodę. Dodatkowo na kondycję lakieru samochodowego wpływają zmienne warunki atmosferyczne: silne promieniowanie słoneczne bądź grad. W związku z tym, że zarysowania na karoserii powstają często w sposób niekontrolowany, warto co jakiś czas zdecydować się na polerowanie auta.

Kiedy wykonać polerowanie?

Zarysowania, jakie powstają na lakierze samochodu, mogą mieć różną głębokość. Duże uszkodzenia, które odsłaniają blachę karoserii, naprawi już tylko specjalista. W takiej sytuacji należy bowiem zabezpieczyć widoczną blachę i nałożyć lakier zaprawkowy. Jeśli jednak rysy na lakierze nie są aż tak inwazyjne, bo uszkodzeniu uległa jedynie wierzchnia warstwa lakieru bezbarwnego, to usuwanie rys z lakieru wykonamy samodzielnie – wystarczy polerowanie. Będą nam do tego potrzebne specjalne preparaty.

Pasta do polerowania samochodu

Jazda błyszczącym samochodem, który wygląda jakby dopiero wyjechał z renomowanego salonu samochodowego, to przyjemność. Nie tylko nowe pojazdy mogą przyciągać wzrok tak piękną karoserią. Nawet jeśli nasz samochód ma kilka lat, to odpowiednio zadbany lakier sprawi, że auto i tak będzie się perfekcyjnie prezentowało na drodze. Pomoże nam w tym pasta do polerowania samochodu.

Obecnie na rynku znajdziemy bardzo dużo produktów tego typu. Jak zatem wybrać ten najlepszy? Każda pasta polerska powinna być dobrana odpowiednio do stanu lakieru. W przypadku bardzo dużych zarysowań warto sięgnąć po tak zwane pasty agresywne. Preparaty uniwersalne sprawdzą się, gdy na naszym aucie pojawiły się rysy średniej wielkości. Kończąc polerowanie samochodu, użyjmy tak zwanych past wykończeniowych, dodających samochodom połysku. Idealnie sprawdzi się do tego produkt Sonax Pasta Polerska Profilne Perfect Finish. W celu usunięcia hologramów powstałych podczas wcześniejszych etapów polerowania można użyć Pasty polerskiej BOLL.

Woski ochronne

Każdy zabieg polerowania powinien być wykończony przy użyciu specjalnych wosków ochronnych. Preparaty te tworzą na powierzchni lakieru warstwę ochronną. Dzięki temu do karoserii nie przykleją się żadne drobinki mogące ją uszkodzić. Ale uwaga! Woski najczęściej są dedykowane odpowiedniej barwie. Dlatego właściciele czerwonych aut skorzystają z preparatu K2 Color Max Czerwony, a dla czarnych najlepszy wybór to K2 Color Max Czarny.

Polerowanie mechaniczne czy ręczne?

Nie tylko preparaty polerskie różnią się od siebie. Również metody polerowania, które może być ręczne lub mechaniczne. Tradycyjne ręczne polerowanie zabiera sporo czasu i siły. Jest to jednak prosta metoda, z którą poradzi sobie nawet początkujący auto detailer. W przypadku głębszych zarysowań warto zastosować polerowanie mechaniczne. Do tego potrzebne są specjalne urządzenia: elektryczne polerki samochodowe. Renowacja karoserii przy użyciu maszyn pozwala na osiągnięcie efektów w stosunkowo krótkim czasie. Ale w przypadku urządzeń musimy pamiętać o zastosowaniu odpowiedniej pasty polerskiej różniącej się od preparatu do polerowania ręcznego. Przykładem takiego produktu jest: K2 Ultra Cut C3+. Z reguły podczas mechanicznego polerowania przy zastosowaniu urządzeń oraz past polerskich wiodących producentów udaje się usunąć naprawdę głębokie zarysowania.

Zadbane auto posłuży nam przez wiele lat. Dlatego regularnie robimy przeglądy. Warto także zadbać o karoserię auta. W tym wypadku polerowanie lakieru pozwoli nam przedłużyć jego żywotność. Jeśli zatem szukasz preparatów bądź past polerskich najwyższej klasy, to szeroką ofertę znajdziesz na nocar.pl.

Źródło zdjęć: shutterstock.com

Pasjonat nowych technologii, lubi opiniować wszystko, co tylko wpadnie mu w ręce. Nie stroni od krytyki, doskonale wskazuje wszystkie wady i zalety testowanych produktów. Nie boi się wyzwań, dzielnie stawia czoła kolejnym testom, przygotowując rzetelne recenzje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here